اگر دوست دارید که تیپ و استایلی شیک و به روز داشته باشید باید با قواعد دنیای مد آشنا شوید. آشنایی با قواعد مد شرط لازم برای شیک‌پوشی است. اما شرط کافی در این زمینه چیست

اگر دوست دارید که تیپ و استایلی شیک و به روز داشته باشید باید با قواعد دنیای مد آشنا شوید. آشنایی با قواعد مد شرط لازم برای شیک‌پوشی است. اما شرط کافی در این زمینه چیست؟ تجربه. بله! تجربه یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که باعث می‌شود در یک جمع یا حتی خیابان، همه نگاه‌ها را به سمت خود جلب کنید. اما کسب تجربه در دنیای مد چطور به دست می‌آید؟ یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای کسب تجربه در این دنیای رنگارنگ، ورق زدن معروف ترین مجلات مد و فشن است. هر چقدر، مدل‌های بیشتری ببینید و اطلاعات وسیع‌تری کسب کنید، قطعا انتخاب‌های دقیق‌تر و مناسب‌تری هم در پوشش خود لحاظ خواهید کرد.

اما معروف ترین مجلات مد و فشن دنیا را می‌شناسید؟ چطور می‌توان به آنها دسترسی داشت؟

البته با وجود شبکه‌های اجتماعی و فضاهای متنوعی مانند اینستاگرام، دیگر نیاز به ورق زدن مجلات مد و فشن کمی به حاشیه رفته است. با این حال، اگر دوست دارید که دنیای مد و فشن را حرفه‌ای و اساسی بشناسید باید حتما با تعدادی از برترین و معروف‌ترین مجلات مد و فشن آشنا شوید. ضمن اینکه بسیاری از این مجلات در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی هم دارای حساب کاربری هستند و از آن طریق هم می‌توانید، آنها را دنبال کنید. در ادامه به معرفی تعدادی از معروف‌ترین و پرسابقه‌ترین مجلات مد خارجی می‌پردازیم.

۱. وُگ (Vogue)

هیچ جای تردیدی نیست که مجله وگ معروف‌ترین مجله مد و فشن در تمام جهان است. در سال ۱۸۹۲، وُگ به عنوان یک نشریه هفتگی روی کیوسک‌ها قرار می‌گرفت. اما به تدریج به مجله‌ای اختصاصی برای مد و فشن بدل شد.

مجلات مد و فشن که به طور تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کنند نقش مهمی در رونق این صنعت جهانی داشته‌اند. وُگ با ۱۱ میلیون مشترک و پخش در ۲۳ کشور دنیا، همچنان پیشتازترین نشریه در عرصه مد، پوشاک و استایل است.

پس اگر می‌خواهید که به عنوان طراح در دنیای مد مشغول به کار شوید یا به دنبال این هستید که استایلی خاص و منحصربفرد داشته باشید حتما و قطعا باید وُگ را ورق بزنید و با آن آشنا شوید. این مجله به شدت معتبر، اطلاعات خوبی از افراد مشهور، طراحان مد، آخرین ترندهای جهانی در پوشش و آرایش و… در اختیارتان قرار می‌دهد.

 

۲. اِل (Elle)

اِل، یکی از معروف ترین مجلات مد و فشن دنیاست که در سال ۱۹۴۵ پا به دنیای نشریات گذاشت. همان‌طور که از نام این مجله مشخص است، اِل در فرانسه منتشر می‌شود. اِل(elle) در زبان فرانسوی، ضمیر سوم شخص مفرد مونث است. اسم جالبی به نظر می‌رسد، این‌طور نیست؟ این روزها، ال در ۴۴ کشور مختلف دنیا قابل دسترسی و خریداری است و اطلاعات جالبی برای بانوان شیک‌پوش و به روز در خود دارد.

با خواندن مجلات مد و فشن، علاوه بر اینکه نگاهتان نسبت به پوشش، آرایش و موضوعات مربوط به مد بیشتر می‌شود، در جریان تغییرات فرهنگی و موضوعات عمیق‌تری از این دست هم قرار خواهید گرفت. دانستن اینکه در نقاط مختلف دنیا، چه نگاه و عقیده‌ای نسبت به پوشش و ظاهر در جریان است، به شما سرنخ‌هایی فرهنگی از وضع و اوضاع جهان می‌دهد. پس تنها اهالی مد و پوشاک نیستند که باید مجلات مد و فشن را تورق کنند، آشنایی با آنها برای روانشناسان و جامعه‌شناسان هم ایده بدی به نظر نمی‌رسد.

۳. هارپرز بازار (Harper’s Bazaar)

هارپرز بازار در سال ۱۸۶۲ کار خود را شروع کرد. مخاطبینی که این مجله هدف گرفته بود، افرادی از قشر متوسط رو به مرفه جامعه بود. هارپرز بازار از آخرین مدل‌های روز دنیا در زمینه آرایش، لوازم آرایشی و پوشاک برایتان می‌گوید و گزارش‌های مفصلی از هفته‌های مد در نقاط دنیا تهیه می‌کند. جلد این ماهنامه آمریکایی از برجسته‌ترین شاخصه‌های آن است و با چاپ تصاویر خوانندگان، مدل‌ها و هنرپیشه‌های معروف دنیا، یکی از اثرگذارترین مجلات دنیای مد به شمار می‌رود. هارپرز بازار در بیش از ۳۲ کشور دنیا منتشر می‌شود. این مجله در بسترهای دیجیتالی مختلف هم در دسترس عموم قرار دارد. مثلا در شبکه‌های اجتماعی و در قالب بلاگ هم می‌توانید، محتوای آن را مطالعه کنید.

۴. نومِرو (Numéro)

نومرو در سال ۱۹۹۸منتشر شد. هدف از راه‌اندازی این مجله، بالا بردن سطح آگهی زنان در زمینه هنر، موسیقی، طراحی، سبک زندگی و البته مُد بود. مد و فشن فقط دنیایی رنگارنگ از لباس‌ها و انواع آرایش نیست. این صنعت و هنر در طول سال‌های فعالیت خود باعث بروز تغییرات بسیاری در فرهنگ، سبک زندگی و عقاید زنان شده است. بعضی معتقدند که مد و فشن برای دنیایی پر از جنگ و خون‌ریزی کاملا غیرضروری است.

اما این طرز فکر به شکل عجیبی درست نیست. چرا؟ به دلیل اینکه مد و فشن یکی از بخش‌های مهم از بدنه هر فرهنگ هستند و می‌توانند با زبانی شیرین، قابل‌درک و جذاب به تزریق عقاید صحیح، فرهنگ و سبک‌های جدید زندگی به هر جامعه کمک کنند. نومرو از آن مجلاتی است که صرفا به دنبال چاپ عکس‌های پرزرق و برق از افراد مشهور نبوده و در پی انتشار و تولید محتوا به دنبال اثرگذاری بر زنان است. این روزها نومرو فقط برای زنان منتشر نمی‌شود و نسخه مردانه آن هم وجود دارد. کیفیت عکس‌های این مجله مثال‌زدنی است. نومرو را هم می‌توانید در پلت‌فرم‌های جدید یعنی فضای مجازی پیدا کنید.